Landlord аукциони
Наръчник
Най-доходоносната стратегия за инвестиране в земеделски земи
30 октомври 2021 г.Най-доходоносната стратегия за дългосрочно инвестиране в земеделски земи с цел получаване на доход от ренти е да се търсят за купуване земеделски земи в землища където може да се намерят добри възможности за ценови арбитраж.
Това визуално е показано на картинката отдолу.
Кратко разяснение:
1. Търсим само с информационна цел къде са най-добрите землища в които е добре по принцип да се инвестира дългосрочно в земеделски земи. Логично е инвеститорското внимание да е приковано в тях и те да са с най-високите цени на земеделските земи. В такива землища се изплащат съответно и най-високи ренти от топ конкурентно способни арендатори, които развиват ефективен и печеливш селскостопански бизнес. Пръв помощник в това важно търсене е интерактивната ни карта, чрез която се визуализира за всеки арендатор както количеството декари които той обработва във всяко землище, така и на кое място по обработваема площ се класира той във всяко землище. Така бързо и лесно се вижда кои са основните землища в които той доминира и в кои съседни землища каква по сила експанзия осъществява. В примера по-горе е показано, че в землищата в които той доминира е на 1-во и 2-ро място по количество на обработваните декари земеделски земи.
Описваната стратегия за по-доходоносно инвестиране в земеделски земи предполага да не се бутаме в тълпата при най-апетитните, но и най-скъпи землища където топ арендаторите владеят изцяло положението.
Идеята е да се позиционираме леко в страни от топ землищата, но така че да постигнем по-добър финансов резултат, като купуваме земеделски земи в съседство с такива топ землища в които най-често цените са 5-10% по-ниски. Съответно и рентите в съседните на най-добрите землища в общия случай са малко по-ниски. Пазара е балансиран, но с тази инвестиционна стратегия може да се направи последващ печеливш рентен арбитраж.
На картинката по-горе такива периферни за примерния топ арендатор землища най-често са с малко по-ниски цени и той е класиран в тях от 3-то до 10-то място по количеството обработваеми декари. Точно към такива землища е по-изгодно да е насочен инвестиционния фокус според тази стратегия. При успешна покупка на земеделска земя в такова подценено в ценово отношение землище ние просто правим рентен арбитраж. Отдаваме купената земеделска земя на такъв експанзионистично настроен топ арендатор.
Допълнителни бележки:
Как лесно да намираме експанзионистично силни и конкурентноспособни арендатори?
Интерактивната карта е чудесен помощник за тази цел, тъй като освен статичната картина и класиране, с нейна помощ може да видим общата картина във всяко землище и в динамика. В зависимост от това дали арендаторите увеличават или намалят обработваемите от тях земи във всяко землище, това се отбелязва в зелено или червено в таблиците с класациите по обработваеми декари в землището за всеки един от тях. По същия начин може да видим и по-голямата картина - с колко декара увеличава или намалява общото си количество обработваеми декари всеки арендатор за всички землища където той развива своя селскостопански бизнес.
За конкурентно способните арендатори основно средство за успешна териториална експанзия е да дават по-високи ренти в землищата към които имат интерес за увеличаване на обработваемите от тях земи. Поради това мнозина от тях изплащат същите ренти в периферните им землища, като тези които изплащат в топ землищата си, където в масовия случай е разположено и основното им стопанство.
С описаната инвестиционна стратегия постигаме следното. Получаваме топ висока рента, от топ арендатор при купена на по-ниска цена земеделска земя. Така постигаме около 10% по-висока рентна доходност от инвестиционния си актив, което в дългосрочна перспектива оказва съществено по-висока доходност изразена в реални пари.
Пример:
Цена на декар земя в топ землище - 2000лв/дек.
Примерна рента в топ землище - 80лв./дек.
Рентна доходност - 80/2000=4%
Цена на декар в периферно землище - 1800лв./дек.
Примерна рента в периферното землище - 70лв./дек/
Рентна доходност - 70/1800 = 3.88%
Примерна доходност при рентен арбитраж - 80/1800=4.44%
Разлика в доходността в проценти - 4.44/4=11%