Какво да правим, когато арендаторът не изплаща рентата?
Блог
Пазар на земеделските земи в България
30 октомври 2021 г.Кратка история. През 1991 г. започва процес на възстановяване на частната собствеността върху земеделските земи в България. Процесът трае няколко години и завършва в през 1997г. Върната е земята на собствениците или техните наследници в размери и с граници, както тя е била притежавана преди колективизацията след Втората световна война. В резултат на това се появяват няколко милиона дребни собственици на земеделска земя, повечето от които не се занимават със земеделско производство и дори не живеят в селата, където се намират притежаваните от тях имоти. Собствеността е изключително разпокъсана, като средния размер на един земеделски имот е около 5 декара в Южна България и 8 декара в Северна България. Така България се оказва държавата с най-раздробена собственост на земята в Европейския съюз. За целия период около 25% от земеделските земи са сменили собствениците си.
В първите години до 2005г. обема на продажбите на земеделски земи е от порядъка на 400 000 - 600 000 декара на година и цените са изключително ниски.
От 2005г. до 2013г. обема на сделките със земеделски земи стремително нараства, като в пиковите периоди достига 1 200 000 - 1 400 000 хиляди декара при постепенно нарастващи цени.
През последните години само около 100 000 декара земеделски земи сменят собствеността си. Има повишено търсене за покупка на земеделски земи при лимитирано предлагане. Това естествено води до плавно повишение на цените. Проблем за качествената оценка на пазара на земеделски земи са неточните статистически данни.
Публикуваните от Националния статистически институт данни за цените на земеделските земи не стигат до ниво землище, а са само на ниво община и област. Освен това те са изчислени на база цена на изповядване на всяка отделна сделка. Поради факта, че доста от сделките се изповядват на данъчна оценка средните цени на земите изчислени от НСИ са повече или по-малко занижени.
Индивидуалния инвеститор в земеделски цени се интересува основно от обема и цените на земеделските земи в конкретно землище, а такава статистическа информация досега липсваше.
За да решим този проблем ние от landlord.bg започнахме да водим статистика за цените и обемите на оферираните земеделски земи за всички землища, публикувани в мрежата. Тези исторически данни с офертните цени за продажби на земеделски земи може да се видят в таба "цени" за всяко землище.